Oblíbené příspěvky

pondělí 16. května 2011

Epilogue: Pilsen liberation 1945 – 2011

Streets in Pilsen are empty. There are no more American and Czech flags, no more jeeps and veterans of World War 2. I went for a walk with my dog this morning and I saw a wet newspaper (it was raining in the night) – on the first page there was a photo from Liberation Festival. How peculiar and depressive.

Still a melody of a song When the Saints Go Marching In which I heard on Saturday evening in Café Emily in my mind and I am thinking about the days that was so wonderful.

Everything started in 2009 when I met Marion Kirkham. After a meeting with American veterans (it was opened for citizens) I asked him for an autograph. He gave me a card and I sent him an e-mail. He replied and since this time we are friends. We both love dogs and music.

In 2011 I could spend more time with him and I met many nice people during Liberation Festival in Pilsen. Everyone touched my heart. Where to start?

Marion Kirkham who touched my heart

Marion Kirkham is one of the best men I ever met. He still keeps smiling. This year he came with his new wife Vivian (wonderful lady) and his daughter Marilyn. We had a great time and a lot of fun. After the celebration we went to visit Mrs. Zdeňka Sládková who lives in Trhanov. It was a great day. And next day we had a funny adventure with Marilyn when we were searching her old friends in Pilsen.
 
S Marionem a jeho ženou Vivian
Grandson of a great general

When I was watching movie Patton last year I hardly could imagine that I will shake hands with his grandson George Pat Waters. It happened to me. What more, I could asked him for autograph when I was sitting next to him on Friday evening in hotel Central. On Sunday evening when we were saying goodbye he embraced me. Wow!
George Pat Waters
Soldier of 2nd the Infantry Division

I met Earl Ingram two years ago but we didn´t have an opportunity to speak together. He is an interesting person – soldier with very nice and gentle soul. This year I could embraced him and talked to him for a while in George’s house (where he stayed during his sojourn in Pilsen). It took only a few minutes but I will never forget. It is a pity that we didn’t have more time!
Charles Noble a Earl Ingram
Soldier of 16th the Armored Division

George Thompson – he is a great person. When I went to say him goodbye, I told him: I hope to see you next year. He answered: You never know what will happen. George’s son was listening and told me a funny story about his grandfather who had more power in his 80s then him in his 20s. “My father will come again next twenty or thirty years,” he concluded. I think the same!
George Thompson
Nice gentleman in elegant uniform

You can’t overlook him. He wears elegant uniform and he is handsome. Charles Noble, a son of Col Charles H. Noble who is called the Liberator of Pilsen. His name “Noble” is the right name for him.

Young soldier of 97th Infantry Division

John del Santo fought in Tunis, he was in Normandy, in Ardennes, he liberated Pilsen. He was very young when he started to fought in World War 2. John del Santo stayed in army till 1978 and he left it as colonel. He is very nice man and he is still joking. John del Santo never wants to help. I offered him assistance when he was getting into jeep – he refused. I understand it!


Marion and his family left today. I am sitting here a book called 500 Hours to Victory next to me and I am browsing through it. I feel a little bit sadness in my heart. I will never forget days I could spent with these wonderful people and I hope I will meet them next year.

středa 11. května 2011

Slavnosti svobody 2011 v Plzni

Díky bohu, že předpověď počasí ani tentokrát nevyšla. Slunce po celé Slavnosti svobody svítilo a nebe bylo bez mráčku – skoro letní počasí. Čekaly nás dny plné úsměvů. A pro mě ojedinělých zážitků, o nichž se mi ani ve snu nezdálo.

Pátek 6. května 2011
Bylo to právě ráno 6. května 1945, kdy se Plzeňané shromáždili na náměstí Republiky, aby přivítali americké vojáky. Nadšené tváře lidí, které můžete vidět na dobových záběrech v plzeňském Patton Memorial, netušily, že za chvíli budou ostřelovány z věže katedrály a ostatních budov.



George Pat Waters u tanku v plzeňské zoo

Kapitulace v roce 1945

A pak poslední zásah amerických vojáků, zajetí tří tisíc německých vojáků a je znovu klid. Tentokrát je již skutečně možné vychutnávat první doušky míru. Ještě téhož dne je ve 14.15 hodin podepsána bezpodmínečná kapitulace německé armády. Tímto aktem je pověřen podplukovník Percy Perkins svým nadřízeným plukovníkem Noblem. Generál německé armády Georg von Majewski se nejprve podepsání kapitulace brání.

 
Marion Kirkham se ženou Vivian

Odmítá ji s tím, že ji nebude podepisovat pouze s podplukovníkem. Nakonec však svoji situaci pochopí a podepíše se pod následující text provizorně napsaný na kousek papíru: "Agree to uncoditional surrender of the city and all the troops and army Hitlerien to the american army."

Charles Noble a Earl Ingram

Von Majewski poté vezme americkou "pětačtyřicítku" a střelí se do spánku. Americkým vojákům se na tváři zračí úleva po vyčerpávajících bojích a jejich úsměvy souzní s úsměvy Plzeňanů, zvláště pak mladých dívek… 

Odhalení tanku v zoo

Tento významný den začínáme s americkými veterány v zoo, kam nás doveze autobus plzeňských hokejistů, který nese symbol Indianhead – stejně jako někdejší uniformy amerických vojáků. Pro veterány je přichystáno překvapení – bude zde slavnostně odhalen americký tank. Proč zrovna v zoo? Tank je v části, kde jsou skály a v nich bývalé německé bunkry. Je dobře, že bude právě zde. Navíc do zoo vodí lidé své děti, třeba je napadne ukázat jim tank - tedy i trochu historie.

Marion Kirkham - Svobodná ulice

Veterány dovezou na místo odhalení jeepy. A pak už následují proslovy, během kterých veteráni stojí, ačkoli jsou pro ně připraveny židle – vojenskou hrdost, kterou nosí stále v sobě, nezapřou.

Dalším bodem programu je pietní akt na radnici, kde se setkají američtí a belgičtí veteráni. Trochu náročný den na projevy. Po o bědě nás čeká pietní akt u památníku Díky Ameriko! Před tím máme asi hodinu volna v centru. Marion se svojí ženou a snachou se chtějí projít Svobodnou ulicí u Proluky a s Ingrid je tam doprovodíme. Zastavuje se s lidmi, zdraví se s nimi. A celou dobu září a usmívá se, což je pro něj tak typické.

Veteráni u pomníku Díky Ameriko!

Večerní program je zakončen slavnostním rautem v hotelu Central na náměstí. Jenže je zde trochu víc lidí, než mělo být. Všechno zlé je ale k něčemu dobré. Nakonec se ocitáme v malém salonku, kde je klid. Shodou okolností sedím vedle George Pat Waterse, kterého můžu požádat o podpis do nové knihy 500 hodin k vítězství, která se ještě ten večer bude křtít na náměstí. Dávám mu také k podepsání společnou fotografii – mám ji dvakrát a on si chce jednu nechat, tak mu ji také podepíšu.

Sobota 7. května 2011

Tento den si na sebe oblékám uniformu WAC, protože se s kamarádkou Míšou budeme motat kolem Pattonova muzea, kdyby bylo potřeba s čímkoli pomoci. Dopoledne přijíždí veteráni, lidé se s nimi opět chtějí fotit, žádají o podpisy.
George Thompson

Prohlédneme si společně camp Lucky Strike, uděláme pár fotek a pak veteráni odjíždí poobědvat do American Center. Také dnes je čeká náročný den – setkání s veřejností a autogramiáda. Všude je pořád plno lidí, kteří si s nimi chtějí alespoň potřást rukou. Všichni je obdivujeme – ačkoli je jim hodně přes osmdesát, není na nich znát únava. Zatímco my, o několik generací mladší, toho máme už nad hlavu.
S kamarádkami

Oběd si dáváme u Mansfelda, kde mají sice na zahrádce rezervaci, ale když přicházím v uniformě ptát se na stůl, tak číšník říká, že to bylo pro nás. Nacházím kouzlo uniformy a musím se smát. Cestou potkáváme spoustu lidí, někteří mě žádají, abych se s nimi vyfotila. Je to pro mě překvapení. A pak si říkám, že až nebudou veteráni, tak to budou všichni ti lidé kolem, co oblékají dobové uniformy, opečovávají jeepy a další techniku, kteří budou „nositeli tradice“ a vzpomínek na rok 1945.
Na náměstí Republiky

Cestou se seznámíme s velmi milou dámou, kterou doprovázíme do jednoho z kempů. Dozvídáme se, že je jí téměř devadesát let a přijela se sama podívat až z Přeštic. Vyměníme si kontakty, abychom ji mohli přijet navštívit. Několikrát nám zdůrazní, že komunisté jsou svině a pak se loučíme. Během oslav ji potkáme ještě několikrát. Obdivuhodné!
Svobodná ulice

K večeru si jdeme sednout do Café Emily na terasu, kde hraje jazz. Lidem září tváře a věřím, že celá atmosféra kolem je hodně podobná té, kterou zažili lidé v květnu 1945.


Neděle 8. května 2011

Neděle je posledním oficiálním dnem oslav. Důležitým okamžikem je tradiční Convoy of Liberty. Začíná trochu se zpožděním, ale lidé si nestěžují, čekají, aby viděli nejen vojenskou techniku, ale také veterány, kteří jedou v jeepech.
Convoy of Liberty

Pat Waters rozdává šeříky, Earl Ingram celou dobu stojí a když mě zahlédne v davu (mám opět uniformu), tak si pošleme vzdušnou pusu. Škoda jen, že letos v konvoji chybí legenda plzeňských Slavností svobody, Eric Peterson, kterému už lékař nedovolil přiletět.
Convoy of Liberty

Odpoledne s Míšou trháme lístky v Patton Memorial. Celkem nás překvapí, kolik lidí se ještě přišlo podívat.

A večer je párty v krásné vile u Barbary a Patricka. Ingrid mi píše, že mám také přijít. Byl to úžasný večer. Celé to vlastně má na svědomí Marion Kirkham, který chtěl předat panu Lavičkovi a jeho ženě krásný dar jako poděkování za to, jak se o ně poslední roky starali.

A pak se všichni loučíme a slibujeme si, že se zase za rok setkáme na Slavnostech svobody. Obětí od Pata Watterse, Earla Ingrama, George Thompsona, Charlese Nobleho… O tom se mi nikdy ani nesnilo.

Pondělí 9. května 2011

Pro mě ale oslavy ještě nekončí. V pondělí vezu Mariona, Vivian a Marilyn do Trhanova za paní Zdeňkou Sládkovou, která se po celou dobu starala o hrob Marionov bratra, Virgila P. Kirkhama. Moje první překladatelská zkušenost.
Na návštěvě u paní Zdeňky Sládkové

Přijíždíme kolem poledne, a proto jdeme nejprve na oběd. Pak nás paní Zdeňka, která brzy oslaví osmdesáté narozeniny, zve na kávu a chodské koláče, které sama pekla.
Na návštěvě u paní Zdeňky Sládkové

Cestou zpátky se zastavíme v Horšovském Týně, aby se mohli podívat na zámek. Malé náměstíčko se jim moc líbí.
Na návštěvě u paní Zdeňky Sládkové

Den to byl dlouhý a náročný (slunce bylo silné jako v létě) a Marion cestou v autě podřimuje.

Úterý 10. května 2011

Večer mi volá Marilyn, že potřebuje pomoct najít své dávné přátele z Plzně, s nimiž si nějakou dobu dopisovala. Čeká nás dobrodružný večer.

Vyzvedávám ji v penzionu u pana Lavičky. Má napsané dvě ulice, ale špatně, takže mi chvíli trvá, než rozluštím, že Tezinka je Těšínská a Havliiova je Havlíčkova. Nicméně najdeme obě dvě.

Na první adrese nikdo neotevírá, necháváme tedy alespoň vzkaz ve schránce. Na druhé adrese nám otevře starší dáma, která je matkou jednoho ze synů, s nimiž si Marilyn dopisovala. Uf. Zavolá mu a předá Marilyn, která se s ním domluví na schůzce.

Skvělé! Mise úspěšně skončena!

neděle 1. května 2011

Odhalení pamětní desky letce Virgila L. Kirkhama

1/Lt. Virgil Paul Kirkham byl posledním americkým pilotem, který zahynul na evropské frontě během druhé světové války.

Virgil Paul Kirkham

Poslední let pilota Kirkhama

Dne 30. dubna 1945 vzlétl 1/Lt. Virgil Paul Kirkham ze základny poblíž Frankfurtu společně s dalšími americkými piloty. Ve 12:45 tři američtí letci, které vedl Virgil P. Kirkham, zahlédli kolonu německých vozidel na silnici u obce Trhanov na Domažlicku a zahájili palbu. Ve 12:50 hodin 1/Lt. Kirkham se svým letounem P-47D Thunderbolt havaroval. Podle oficiální výpovědi uvedené v protokolu 2/Lt. Hollandem zachytil pilot během nízkého průletu levým křídlem o vrcholek stromu a narazil do nedalekého kopce. 


Před odhalením pamětní desky 

Kronika nedaleké obce Újezd ovšem hovoří jinak. Podle kronikáře byl letec zraněn střelbou z německé kolony, ztratil sílu ovládat své letadlo a narazil na stromy v Zadní hoře pod Hrádkem, kde havaroval. Letadlo podle svědků zpřeráželo stromy v lese asi v délce 100 m a roztříštilo se. Pilot uhořel. 

Virgilovi P. Kirkhamovi bylo 20 let. V místě havárie dodnes stojí pomníček, o který se po celou dobu, kdy bylo zakázáno hovořit o amerických vojácích jako o osvoboditelích západních Čech, starala paní Zdeňka Sládková.


Marion Kirkham hovoří pod pamětní deskou svého bratra
Odhalení pamětní desky

Po 66 letech, přesně ve výročí tragické smrti mladého pilota dne 30. dubna 2011, byla Virgilovi P. Kirkhamovi odhalena pamětní deska, která je umístěna na obecním úřadě obce Újezd. Pamětní desku zrealizovalo občanské sdružení Indianhead Club Pilsen. Desku finančně podpořila rodina Kirkhamova, obec Újezd a Plzeňský kraj.
Pamětní deska Virgila P. Kirkhama

Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnil bratr 1/Lt. Kirkhama, Marion Kirkham se svou ženou Vivian a snachou. Přítomna byla i paní Zdeňka Sládková a z amerických veteránů George Thompson.

Celé odhalení bylo velmi dobře zorganizované a důstojné. V tomto směru patří velké poděkování členům Indianhead Club Pilsen, jmenovitě panu Ivanu Rollingerovi.
Pomníček v místě havarie Virgila P. Kirkhama

Po slavnostním odhalení ve 14.00 hodin následoval krátký pietní akt v 17.00 hodin u samotného pomníčku Virgila P. Kirkhama v lese za obcí Újezd.

 
S Marionem Kirkhamem a jeho ženou Vivian